Shpërthejnë tensionet e larta mes dy shteteve të fuqishme/ Rreziku i një lufte në Europë më pranë se kurrë më parë, zbardhet deklarat e shefit të diplomacisë së jashtme të BE-së

0
47

Europa është më pranë luftës se sa ka qenë që prej shpërbërjes së ish-Jugosllavisë. Fjalët e zymta paralajmëruese vijnë nga një diplomat i lartë i Bashkimit Europian që ka folur jashtë kamerave për BBC, lidhur me tensionet e fundit mes perëndimit dhe Rusisë, që ka grumbulluar mijëra ushtarë pranë kufirit me Ukrainën.

Atmosfera në Bruksel është e tensionuar. Ka frikë reale se Europa mund të shkojë drejt krizës më të keqe të sigurisë në dekada. Megjithatë, në kamera thonë se nuk ka gjasa që Rusia të lëshojë një sulm në drejtim të Ukrainës.

“Ne vazhdojmë të punojmë për të përgatitur sanksione në rast se, edhe pse informacionet e inteligjencës na bëjnë të besojmë se përderisa negociatat vazhdojnë dhe grumbullimi ushtarak i Rusisë nuk është plotësuar, mundësia e një sulmi masiv kundër Ukrainës nuk është skenari më i mundshëm. Ka metoda të tjera sulmuese, si sulmet kibernetike, si ai që pësoi qeveria ukrainase në disa prej sajteve të saj”, tha shefi i diplomacisë së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Vendet perëndimore dyshojnë se Rusia po përgatit një pretekst për një sulm të ri ndaj Ukrainës, të cilës i aneksoi Krimenë në vitin2014. Moska hedh poshtë çdo plan pushtimi, por ka paralajmëruar se mund të marrë veprime të paspecifikuara ushtarake derisa Shtetet e Bashkuara dhe NATO të pranojnë listën e kërkesave, duke përfshirë mosanëtarësimin e Ukrainës në aleancë.

Si për të konfirmuar që kërcënimi i një lufte është real, Britania e Madhe po furnizon Kievin me armatime për vetëmbrojtje si raketa antitank me rreze të shkurtër. Ministri i Mbrojtjes, Ben Wallace, bëri të ditur se edhe një ekip i vogël me ushtarë britanikë do të dërgohet në Ukrainë për të bërë trajnime, pasi siç tha ai, “ka shqetësime legjitime dhe reale” që trupat ruse mund të përdoren për një pushtim.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj