Friday, October 7, 2022

Arkeologët bëjnë zbulimin e MADH afër Lushnjes

0
Gjurmimi i nekropolit të vendbanimit antik të Babunjës afër Lushnjë, ka qenë në qendër të gërmimeve arkeologjike, që u zhvilluan në periudhën 20 shtator-15...

Arkeologët bëjnë zbulimin e madh, gjendet thesari i fshehur 3000 vjeçar

0
Pas zbulimit të "qytet i humbur" 3.000-vjeçar i njohur si qyteti i Atenit, në Egjipt është zbuluar një thesar i madh brenda tij. Arkeologët  po...

U pretendua se ishin varre të komunizmit, dalin në dritë vëthë te shekujve VII-IX...

0
Eshtrat e dala në dritë javë më parë për të cilat pati pretendime se janë eshtra të të ekzekutuarve gjatë komunizmit, pas gërmimeve nga...

Një tjetër zbulim i bujshëm, shkencëtarët: Machu Picchu është dekada më i vjetër nga...

0
Vendi i famshëm Inca i Machu Picchu është disa dekada më i vjetër nga sa mendohej më parë, kanë zbuluar arkeologët. Takimet e karbonit të...

Shqiptari bën veprimin e papritur në mes të ndeshjes Itali-Belgjikë, publikohet fotoja që po...

0
Një flamur ndryshe nga ajo që jemi mësuar të shohim në stadiume u pa mbrëmjen e djeshme në ndeshjen Belgjikë-Itali. Në një cep midis...

“I dilte gjak nga hundët prej lodhjes”/ Balerini shqiptar rrëfen javën e tmerrshme në...

0
Klevis Tafaj, balerini i suksesshën në Amerikë ka zbuluar momentet e tij të vështira në emisionin “Ftesë në 5”. Ai tha se pati një javë...

Damian Gjiknuri shfaqet siç nuk e keni parë më parë, shkakton “tërmet” në palestër,...

0
Damian Gjiknuri është shfaqur ndryshe nga herët e tjera, jashtë kostumit dhe kollares zyrtare. Në këto imazhe shikohet Gjiknuri i veshur i gjithi me rroba...

Zhytësi përballet me të papriturën në Vlorë, gjen në thellësinë e detit objektin e...

0
Raportohet se një skafandër zhytësi që i përket Luftës së Dytë Botërore është gjetur në Vlorë. Mësohet se skafandra  është gjetur këtë të martë...

Zbulimi arkeologjik i pazakontë habit arkeologët ne Sllovaki/Thesari i çmuar mban mbishkrimin Albania

0
Një zbulim arkeologjik i pazakontë ka habitur arkeologët ne Sllovaki. Një banor i zonës në fshatin Hubinë gjeti nën tokë disa kupa të veçanta, me...

E jashtëzakonshme, arkeologët nuk iu besojnë syve çfarë zbulojnë nga gërmimi: Për herë të...

0
Ata janë trupat pothuajse të paprekur të dy burrave, një dyzet vjeçar i mbështjellë me një mantel leshi të ngrohtë dhe skllavi i tij...