Shqipëria, mes 10 destinacioneve europiane të përballueshme për pushime

0
494

Një destinacion europian mund t’ju duket shumë larg fizikisht por edhe nga ana financiare, shkruajnë editorët e portalit amerikan Brit+Co, por, sipas tyre, mund të jetë edhe më e lehtë nqs mendoni se një destinacion i tillë nuk do t’ju rrënojë ekonomikisht.

Sipas faqes të udhëtimeve Kayak, citojnë amerikanët, fluturimet për në Europë këtë verë ishin me çmimin më të ulët krahasuar me tre vitet e fundit dhe trendi është që të vijojë të bie, sidomos këtë vjeshtë, ku mbaron piku i sezonit me turistë.

“ N.q.s prisni dy bileta të veçanta, një për nisjen dhe një për kthimin, në vend të një biletë vajtja-ardhje, mund të kurseni edhe më shumë. Përveç kësaj, ka shumë mënyra të tjera për të udhëtuar në të gjitha pikat kryesore të Evropës me një buxhet të arsyeshëm – udhëtimi midis vendeve nëpërmjet trenave me një kalim Eurail është efikas dhe relativisht i lirë; STA Travel ofron marrëveshje të shumta në turne, hotele dhe transporti; dhe madje edhe pikat e nxehta si Barcelona dhe Parisi kanë hotele dhe restorante të përballueshme nëse e dini se ku mund të shikoni. “- thotë artikulli.

Duke listuar më tej destinacionet më të lira, amerikanët ndalen te Shqipëria.

“Shqipëria, në Evropën Juglindore, ishte izoluar më parë nga e kaluara e saj komuniste dhe është ende pak larg nga të qenit e njohur për shumicën e udhëtarëve. Këtu do të gjeni plazhe të bukura, të cilat i bëjnë ballë atyre të fqinjëve mesdhetarë të Shqipërisë, por janë të paprekura nga turma e turistëve dhe çmimet e shtrenjta. Kryeqyteti i Tiranës është një pikënisje e mrekullueshme – mrekullohuni në ndërtesat dikur të hijshme tani të pikturuara në ngjyrat kryesore ose në muret e shumta përgjatë rrugëve. Vizito Bunk’Art, një ish-bunker u kthye në muze, ose piramida e ndërtuar çuditërisht, një ish muze kushtuar diktatorit Enver Hoxha nga e bija dhe dhëndri i tij (tani i papërdorur dhe shkatërruar). Merr një kafe ose koktej në zonën e modës që quhet Blloku, e rezervuar paraprakisht vetëm për zyrtarët e partisë komuniste dikur. Më tej në jug, Saranda, një ish fshat peshkimi, është kryeqyteti jozyrtar i Rivierës Shqiptare dhe një pikë e madhe për të eksploruar bregdetin. Ksamili dhe ishujt e afërt të saj (të cilat ju mund të notoni) janë destinacione të njohura – të rrethuara me plazhet e pacenuar dhe ju do të kuptoni menjëherë pse janë të tilla”- thuhet në artikull.

Në mesin e destinacioneve europiane të lira, amerikanët kanë listuar Pragën, Vienën, Budapestin, Barcelona, Zagrebi, Porto, Parisi, Berlini, Firence.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here