Kina mirëpret Nancy Pelosin me një raketë hipersonike, bota në prag të kaosit

0
65

Kina nuk bën shaka. Nga fjalët në vepra: “Stërvitje ushtarake në brigjet përballë Tajvanit”. Pekini lëshoi dje një raketë hipersonike 120 kilometra larg brigjeve të ishullit. Një raketë që është “gjithçka” për Nancy Pelosi, pasi vendimi u mor pas paralajmërimit të presidentit të Dhomës së SHBA për të mos vizituar Tajvanin, të cilin Pekini dihet se e pretendon si pjesë të territorit të tij. Dhe kështu, kur zyrtarja amerikane mund të vizitojë Tajvanin sot në mbrëmje dhe të takohet me Presidentin Tsai Ing-ëen të mërkurën, Kina nis raketën. Një video që bëri xhiron e botës në pak minuta. Nancy Pelosi, e pranuar dhe e pa lejuar të shkelë në Tajën, do të ishte zyrtarja më e lartë amerikane që do të vizitonte ishullin që nga viti 1997.  “Një vizitë e mundshme e kryetares së Dhomës së Shteteve të Bashkuara, Nancy Pelosi, në Tajvan mund të ketë pasoja shumë të rënda”, përsëriti dje në mëngjes zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian. Nëse Pelosi viziton Tajvanin, kjo do të jetë një ndërhyrje serioze në politikën e brendshme kineze dhe do të sjellë pasoja shumë të rënda,” përsëriti ai në një konferencë. Zyrtarët e administratës Biden janë të shqetësuar se Kina mund të kërkojë të shpallë një zonë ndalim-fluturimi mbi Tajvan përpara një vizite të mundshme të kryetares së Dhomës, Nancy Pelosi si një përpjekje për të përmirësuar udhëtimin, duke rritur potencialisht tensionet në rajon. Siguria amerikane po përpiqet të bindë kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nansi Pelosi për rreziqet që mund të sjellë udhëtimi i saj i mundshëm në Tajvan në një kohë shumë të ndjeshme në marrëdhëniet midis ishullit dhe Kinës.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj