Historiani dhe shkrimtari grek: Tregtia e patriotizmit dhe “heroi” Beleris

0
41

Antiphono Kostis Papaioannou*

Nikos Xydakis tha atë që të gjithë dinë për Freddie Belerin dhe rolin e tij por nuk e thonë. Ai po shet patriotizëm falas. Fatkeqësisht, kjo shpjegon pjesërisht ose “rreshtimin kombëtar”, ose heshtjen e sikletshme të së majtës. Nacionalizmi nuk ka ku të gjendet. As cinizmi: disa pëshpërisin “dhe nëse kjo është e vërtetë për Belerin, nuk na intereson të flasim për të. “

Super-patriotëve tanë që kanë vënë në shënjestër Xydakisin për të na kujtuar se të dëmtuar nga veprimet e pretenduara të paligjshme të Belerit janë kundërshtarët e tij, gjithashtu shtetas shqiptarë të lindur grek. Ai i lëndoi, pakicat.

Le të mendojnë edhe se çfarë do të thoshin nëse kryetarët e bashkive të Stambollit dhe Ankarasë do të vinin në Thrakë për një ngjarje në favor të një pakice të burgosur, të akuzuar për një sërë veprash të paligjshme.

Disa super-patriotë vendosin pranë Belerit “heroin” tjetër Kostandino Katsifa me kallashnikovë. Dhe thjesht korrelacioni thotë shumë.

Soft ishte referenca e Xydakis, për të kaluarën e errët të patriotit profesionist, të akuzuar për përvetësimin e votave të pakicave. Dhe shumë pak tha.

Por le të kujtojmë të shkuarën. Beleris ishte i përfshirë në çështjen MAVI në fillim të viteve ’90. Ai ishte një nga shtatë burrat e arrestuar me armë natën e 18-19 marsit 1995 nga rojet kufitare greke pranë Delvinaki Janina, disa qindra metra nga kufiri greko-shqiptar. Në bagazhin e dy makinave të tyre ata mbanin nëntë armë luftarake automatike kallashnikov, 2 pistoleta, dhe kapuç.

Beleris ishte shfaqur në një shfaqje nga neonazisti Michaloliakos ndërsa Rinia e LAOS kishte organizuar një aktivitet të veçantë me folësit Beleri, Thanos Plefri dhe Karatzaferis.

Siç tregon videoja e ngjarjes, slogani që tifozët e Karatzaferis thërrisnin nuk ishte gjë tjetër veçse naziste “do të kthehemi dhe toka do të dridhet”.

Këto nuk janë thashetheme apo konspiracion “antikombëtar”. Gazetari i Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ – Επίσημη σελίδα Stavros Jimas, në librin e tij “Në starizimin e nacionalizmit”, me prolog Papahela shkruan: “atëherë nuk kishte asnjë dyshim se të arrestuarit planifikonin të sulmonin kundër një objektivi ushtarak, që ishte kampi Logou, në distancë të shkurtër nga kufiri. Gjithashtu u zbulua se ishte i njëjti grup MAVI ose të paktën disa anëtarë të tij, që kishin goditur Episkopalin e Epërm dhe kishin vrarë 2 ushtarë shqiptarë në vitin 1994”.

*Kostis Papaioannou është historian dhe shkrimtar. Ai punon në arsim. Ai ka qenë kryetar i Komisionit Kombëtar për të Drejtat e Njeriut dhe sekretar i Përgjithshëm i të Drejtave të Njeriut. Më parë, ai ka qenë president i seksionit grek të Amnesty International.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here