Ngrihet alarmi në Rusi, dronë të panjohur sulmojnë dy aeroporte, Moska në rrezik (Video)

0
114

Dy fusha ajrore ruse ku po përgatitej një sulm i madh ndaj Ukrainës u goditën nga dronët.

Në bazën ajrore Engels-2, pranë qytetit të Saratovit në Rusinë jugperëndimore, një dron me origjinë të panjohur u rrëzua më 5 dhjetor në orët e hershme të mëngjesit. Në shpërthim u dëmtuan dy bombardues TU-95, të cilët më parë ishin përdorur për sulme në infrastrukturën e Ukrainës.

Imazhet satelitore u publikuan gjithashtu javën e kaluar që tregonin bombarduesit në bazën e Forcave Ajrore Engels duke u përgatitur për një tjetër sulm në Ukrainë. Fotot tregojnë avionët Tu-95 dhe Tu-160 duke u furnizuar me karburant dhe të armatosur me raketa lundrimi. Analistët ushtarakë kanë paralajmëruar se një sulm ‘në shkallë të gjerë’ ndaj Ukrainës dhe rrjeteve të saj të cenueshme të energjisë ka të ngjarë të jetë ‘i pashmangshëm’.

Të njëjtën ditë, në orën 6:30 të mëngjesit, një tjetër shpërthim u raportua në aeroportin ushtarak rus pranë qytetit Ryazan, rreth 200 kilometra në juglindje të Moskës. Pas shpërthimit të rezervuarit të karburantit, ka rënë zjarr. TASS raporton se tre persona u vranë dhe të paktën pesë të tjerë u plagosën. Gazeta ruse MK raportoi se shpërthimi i një rezervuari karburanti ka dëmtuar edhe një avion.

“‘Gjithçka në shtëpinë time fluturoi nga raftet. Mendova se dritaret do të dilnin jashtë. Tmerri. Ne jetojmë jo shumë larg zonës së ngritjes'”, tha një banor i Ryazanj.

Kievi nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimet, por besohet se qëndron pas dhjetëra sulmeve të ngjashme në bazat dhe depot e furnizimit në kufirin perëndimor të Rusisë.

Fushat ajrore Engels-2 dhe Ryazan janë jashtë rrezes së raketave të Kievit, që do të thotë se të dy sulmet me siguri janë kryer nga dronë.

Disa orë para shpërthimeve, kompania ukrainase e armëve Ukroboronprom njoftoi se kishte testuar me sukses një dron vetëvrasës me një kokë 75 kg. Një dron i tillë ishte në gjendje të godiste të dy vendet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here