SHBA, vaksinimi me detyrim i paligjshëm, gjyqtarët ndalojnë Joe Biden, goditje e rëndë për presidentin

0
16

Një ndalesë e bujshme e fushatës së vaksinimit në Shtetet e Bashkuara: Gjykata e Lartë në fakt ka bllokuar detyrimin e vaksinës ose testeve anti-Covid të prezantuara në nivel kombëtar nga Joe Biden për kompanitë e mëdha, ose ato me mbi 100 punonjës. Detyrimi, i konsideruar legjitim, për profesionistët shëndetësorë mbetet.

Lajmi është konfirmuar nga yje dhe media të ndryshme. Për presidentin, tashmë duke luftuar me shumë kritika dhe vështirësi, një goditje shumë e rëndë: për gjyqtarët amerikanë, vendimi i tij është në fakt i paligjshëm. Ndërkohë, presidenti ka vendosur të dërgojë mjekë ushtarakë në spitalet e gjashtë shteteve ku ka një rritje të infeksioneve Covid .

Në detaje, ekipet e personelit shëndetësor dhe klinik do të arrijnë në shtetet e Nju Jorkut, Nju Xhersit, Ohajos, Rhode Island, Michigan dhe New Mexico që në fillim të javës së ardhshme.

Masa vjen pas asaj që bëri Joe Biden në dhjetor kur udhëzoi Departamentin e Mbrojtjes të përgatiste një mijë personel mjekësor ushtarak që do të vendoseshin midis janarit dhe shkurtit në spitalet në të gjithë vendin bazuar në nevojë dhe urgjenca. Së shpejti presidenti do të bëjë njoftimin zyrtar.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj