Ilir Beqja surprizon sërish, bën propozimin që nuk pritej në Kuvend: E premtja dhe e hëna të jenë pushim! Të ndihmojmë ekonominë pas COVID-it!

0
78

Për të ndihmuar ekonominë dhe shmangur fluksin e lëvizjes, ish-ministri i Shëndetësisë, aktualisht deputet i PS-së, Ilir Beqja i propozoi qeverisë që gjatë verës, 2 ose 3 fundjava të vendosë që të lerë pushim administratën të premten dhe të hënën, përveç të shtunë të diel.

“I kërkoj qeverisë nga sot deri në 14 shtator kur fillon shkolla janë 9 javë, të mund të marrë në konsideratë që në 2 ose 3 fundjava ta bëjë ditë pushim edhe një të premte dhe një të hënë, që njerëzit të kenë mundësi për më shumë alternativa, të mos mbivendosemi të gjithë në gusht dhe te shlodhemi edhe ndihmojmë ekonominë.

Pra nëse mund të shpallim tre fundjava, njerëzit mund të programojnë punët dhe prenotimet”, tha ai në foltoren e Kuvendit në seancën e sotme plenare.

Leave a Reply