Dorëheqja e deputetëve, reagon Ambasadori i BE: Kjo është fjala jonë e fundit

  0
  483

  Ambasadori i BE, Luigi Soreca ka reaguar pas djeguieve të madateve të deputetëve të opozitës. Ambasadori ka folur nga Korça për situatën politike në vend si dhe dorëzimin mandateve nga opozita. Ai tha se pa dialog s’ka zgjidhje për integrimin në BE.

  Pjesa nga fjala e ambasadorit të BE:

  Situatë e veçantë politike. Ne si BE e kemi shprehur qëndrimin. Kjo është një gjendje kundër produktive. Çdo deputet ka të drejtën ta bejë këtë, por ata kanë përgjegjësi para votuesve të tyre. Vendi ku demokracia duhet të zbatohet është parlamenti. Heqja e te drejtës për ta berë këtë në parlament nuk është gjë e mirë. Shqetësim është vazhdimësia për hyrjen e Shqipërisë ne BE dhe ky vendim e minon ketë gje. E minon progresin e Shqipërisë drejt BE. Shqipëria ka berë progres të mire që nga qershori 2018 dhe shqetësimi ynë është sesi do vazhdoje Shqipëria ketë rrugë në këte situate politike. Sugjerimi që kam është që ne presim që qeveria dhe opozita të angazhohen në një dialog konstruktiv per të kaluar këte situatë. Kemi hyre në një fazë pasigurie politike, por edhe teknike. Ne mendojme që per kete duhet menduar seriozisht dhe duhet hyrë ne dialog. Është e vështirë të bejmë parashikime, poe pasiguria është shumë e lartë dhe ne kemi hyrë në kete situate vetëm që dje ndaj nuk mund te parashikojmë. E vetmja gje qe mund te them eshte se pa dialog nuk ka zgjidhje për rrugën e Shqipërisë drejt BE.

  Mendoj qe vendimi i opozites ishte rrjedhojë i vleresimit që ata vete bene. Sic e thame ne nuk mendojme qe kjo eshte rruga me e mire per shqiperine. E perseris je respektojme vendimin e atyre qe vendosen te lene mandatin por ceshtja eshte si shqiperia mund te ece perpara drejt BE. I pyetur per kete vendim te pakthyeshem a mendon se hapin e pare duhet ta beje maxhoranca? Demokracia eshte qeveria dhe opozita. Ata i përkasin sistemit politik dhe te dy kane detyra dhe pergjegjesi. Ne ju bejme thirrje te dy paleve sepse eshte shqetesiese. Eshte momenti per te reflektuar dhe per te pare perpara. I puetur a i trembet politika reformes ne drejtesi: dje perfundoi afati per aplikimet ne spak. Pati 27 aplikime ndaj ai do behet realitet. Ne vazhdojme te mendojme se reforma ne drejtesi eshte thelbesore. Ato parti që e mbeshteten duhet të vazhdojnë ta mbështesin.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here