(Foto) Mbeti i plagosur. Eljon Hato me dy precedent penal, porositi tre vite më parë vrasjen e mjekut në Shkodër

0
503
Personi që shihni në foto është Eljon Hato, 28 vjeç, i mbetur i plagosur në përplasjen e djeshme me armë në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet. Foto është shkëputur nga video që tregon momentin kur ai është arrestuar së bashku me të vëllain, Elkjer Hato, në mars të vitit 2015-të, pasi akuzoheshin për vrasje dhe plagosje me dashje.
Pas arrestimit, Hato u dërgua në burgun e Shën Kollit ku nuk e ndaloi aktivitetin e tij kriminal.
Në korrik të 2015-ës u raportua se policia kishte shmangur vrasjen e shtetasit A.T., mjeku radiolog i spitalit rajonal të Shkodrës. Osman Malja u arrestua në flagrancë nga policia, pak përpara se të nxirrte armën kallashnikov për të ekzekutuar në qendër të Shkodrës mjekun radiolog.
Tre vite më parë u raportua se porositësi i vrasjes së mjekut ishte pikërisht Eljon Hato, i cili vijonte të qëndronte në qeli.
Arsyet përse Hato kishte kërkuar vrasjen e A.T., mbetën të paqarta, por dyshimet kryesore ranë mbi djalin e tij mjekut, R.T., i cili vuante gjithashtu dënimin në burgun e Shën Kollit. Djali i mjekut kishte plagosur në vitin 2013 një person që për pasojë kishte mbetur i gjymtuar.
Ndërkohë, tre vite më pas, Eljon Hato shfaqet në zonën e ish-Bllokut në Tiranë ku u përfshi në konfliktin me armë që i mori jetën shtetasit Fabiol Gaxha. Nuk dihet ende se si Hato ka mundur të dalë kaq shpejt nga qelia ndonëse ndaj tij rëndonin akuzat për një vrasje, për një plagosje dhe për porosinë e një ekzekutimi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here