Libi, të mbijetuarit konfirmojnë tragjedine: 100 të vdekur.

0
660

Dy trupa te gjetur, qindra njerëz të humbur, duke përfshirë 20 fëmijë dhe dy binjakë vetem17 muaj, 215 te shpëtuar nga roja bregdetare libiane e me pas te zbarkuar në khums-in, 120 km në lindje të Tripolit.

Sara Creta, një gazetare në Libi, mblodhi dëshmi nga disa prej tyre ne spital. Dy anije u nisen nga bregu libian në ditet e para të shtatorit. Secila me 160 vetë në bord.

Ja historia e një prej të mbijetuarve:.. “Ndërsa gomonia e e parë është ndalur për shkak të një defekti të motorit, gomonia jonë ka vazhduar derisa ajo ka filluar te shfryheshe. Në bord ishin 165 të rritur dhe 20 fëmijë. Kemi lajmeruar Rojet bregdetare italiane dhe kemi dërguar koordinatat tona kërkojnë ndihmë ndersa njerëzit filluan të bien në ujë. Na u tha se do të dërgojmë dikë, por anija nisi të fundosej. Vetëm pak njerëz kishin një jeleke shpetimi. Ata prej nesh që munden të mbaheshin në të varkë mbeten gjallë. Ndihma arriti shumë më vonë me aeroplan duke na hedhur mjete shpetimi por të gjithë ishim në ujë dhe anija ishte tashmë me kokë poshtë. Në barkë tonë vetëm 55 persona mbijetuan. shumë janë të vdekur, duke përfshirë edhe familjet me fëmijë. Me shume se njëzet fëmijë vdiqën, duke përfshirë dy binjake 17-muaj bashku me nënën dhe babain e tyre. Arriti edhe rojet bregdetare Libiane duke ndihmuar së pari të mbijetuarit e gomones se pare dhe me pas te mbijetuarit e te dytës “.

Në varkën e patrullës libiane që ka zbritur të mbijetuarit në Khoms jane rikuperuar gjithashtu  edhe dy trupa. Pas mbërritjes, mjekët trajtuan të mbijetuarit për djegie të rënda kimike deri në 75 përqind të trupit. Të mbijetuarit e tjerë u dërguan në një qendër ndalimi nën kontrollin e autoriteteve libiane.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here