5 milionë euro dhe drogë me logon e Ronaldos, çfarë theksonte raporti i EUROPOL për Arjan Ndocin

0
562

Ishte DEA ajo që prej kohësh i kishte nën vëzhgim. Dhe kur bënë lëvizjen e madhe, autoritetet kolumbiane dhe ato spanjolle ndërhynë.

Bëhet fjalë për arrestimin e bosit laçian në Spanjë, dhe një tjetër shqiptari. 41-vjeçari Arjan Ndoci nga Laçi i arrestua nën identitetin Dritan Gradica. Veç këtij emri ai përdorte dhe disa emra të tjerë: Mondi Prenga, Mond Gjoni, Don Gjoni. Po ashtu në pranga ra dhe 35-vjeçari Julian Deblini, nga Lezha.

Ishte data 30 prill kur në mediat ndërkombëtare do të jepej lajmi për suksesin e arritur nga DEA dhe EUROPOL për sekuestrimin e një sasie rekord kokaine, plot 1 ton.

Droga kalohej nga Kolumbia në Spanjë në valixhe të mëdha të zeza, nën maskimin e shërbimeve të një kompanie që merrej me transport. Hetuesit në atë kohë arritën madje të binin në gjurmët e një ngarkese lëndësh narkotike, e cila po ruhej në Madrid për t’u shpërndarë më vonë.

Pas ndërhyrjes u arrit të sekuestroheshin 790 pako, që përmbanin një ton kokainë, dhe shumën marramendëse të parave 1.5 milionë euro, që mbaheshin në një valixhe si pagesë për transportin e drogës.

Operacioni kulmoi në Madrid me arrestimin e dy shqiptarëve, përgjegjësi kryesor dhe njeriu i tij i besuar, si dhe dy spanjollë të skeduar në polici, të cilët ishin ngarkuar me detyrën e logjistikës, mbledhjen dhe transportimin e drogës. Në pranga ka përfunduar edhe kreu i grupit, që furnizonte lëndën narkotike në Kolumbi.

Çfarë raportonte EUROPOL
“Ky rrjet kriminal që vjen nga vendet e Evropës Lindore karakterizohet nga mënyra e tyre e punës, që njihet për besnikërinë e anëtarëve. Besnikërinë e tyre ata e menaxhojnë duke kontrolluar familjet e tyre në Shqipëri përmes pagesave ndaj tyre, por edhe duke i marrë peng, dhe në këtë mënyrë ata zgjerojnë lidhjet e tyre dhe shtrijnë tentakulat në të gjithë Evropën. Personat që i përkasin rrethit të besimit të kësaj organizate, hyjnë vetëm duke dhënë prova për besnikërinë e tyre tek eprorët përgjatë disa viteve”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here