Sfondi i kolapsit të ri të rusëve, triumfi i ukrainasve në Liman u arrit ndryshe nga Kharkiv, ja kush ishte çelësi

0
69

Nuk ka qenë sekret për disa kohë që ushtria e Vladimir Putinit është shumë e cenueshme dhe kjo u pa më së miri një muaj më parë kur trupat ukrainase në lindje të Kharkiv shkaktuan një përçarje shumë të dukshme në trupat ruse, duke i detyruar ata të tërhiqen. Ushtria ruse u ndërtua mbi vite korrupsioni, stërvitje të dobët dhe pajisje cilësore. Kolapsi absolut i forcave ruse u parandalua vetëm nga vendimi i Kievit për të ndalur të paktën përkohësisht avancimin ukrainas dhe vetëm për të shmangur mbitensionin e ushtrisë së tyre. Por rusët nuk patën kohë për asnjë pushim, sepse ukrainasit luftarakë i hodhën shpejt në zonën përreth qendrës logjistike të rëndësishme strategjike të Limanit në rajonin e Donetskut. Dhe pikërisht kjo zonë u rikthye nën kontrollin e Kievit pikërisht në momentin kur presidenti rus Putin shpallte me krenari aneksimin e rajonit ku ndodhet Liman. Dorëzimi i pjesëve të territorit që rusët ishin mburrur se i kishin “çliruar” vetëm pak javë më parë ishte një goditje shumë e dhimbshme për Moskën. Ukraina regjistroi dy fitore të mëdha që rrjedhin nga dy modele operacionale shumë të ndryshme. Nga ana tjetër, koordinimi delikat dhe ndërveprimi i forcave të nevojshme për të rimarrë Limanin kërkonte një shkallë shumë më të madhe të aftësive ushtarake për të shmangur viktima të papranueshme. Dhe Ukraina e dinte shumë mirë këtë. Kjo është arsyeja pse ajo ka ndërtuar fuqinë e saj luftarake për javë të tëra për të ndërprerë Limanin nga furnizimi logjistik nga veriu dhe lindja. Sulmet me precizion me rreze të gjatë shkatërruan depo municionesh dhe shtabe në rajon.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here