Një serbe që “do të vriste për Kosovën”, kush është Jelena Triviç, kundërshtarja që humbi përballë Dodikut

0
69

Zgjedhjet e së dielës në Bosnje nuk kanë sjellë ndonjë risi për vendin e përçarë fetarisht dhe etnikisht në Ballkan. Mediet boshnjake shkruajnë se partitë tradicionale kanë fituar sërish shumicën e posteve. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve konfirmoi të hënën pasdite, ndërsa ishin numëruar një pjesë dërrmuese e votave, se partitë tradicionale janë rikonfirmuar. Jelena Triviç, kandidatja e opozitës Lëvizja për Ndryshim Demokratik (PDP), humbi me 30 mijë vota ndaj kundërshtarit të saj Milorad Dodik në garën për presidentin e entitetit të BeH-së Republika Srpska, sipas rezultateve të KQZ-së. Nga selia e PDP-së thonë se ka pasur vjedhje dhe se ka arsye serioze për anulimin e zgjedhjeve presidenciale në pjesën më të madhe të Republikës Srpska. Jelena Triviç, e shpalli veten fituese për presidente të Republikës Srpska dhe u mirëprit dhe u dërgua në selinë zgjedhore të PDP-së me duartrokitje të bujshme. Në rrugët e Banja Lukës u ndez pishtari, mbërritën trumbetistët dhe u dëgjua kënga “Veseli se srpski rode”. Por në fund Dodik doli fitues duke krijuar shumë debat dhe tension në politikën e Bosnjës. Për të mësuar se kush është Triviç, kujtojmë reagimet e saj të forta në seancën e 32-të speciale të qershorit në Asamblenë Kombëtare të RS, me kritikat se gjuha boshnjake shfaqet si opsion në faqet e internetit të BeH dhe se dikush është fajtor për këtë, ajo u bëri thirrje përfaqësuesve të autoriteteve në RS që të rreshtojnë ushtrinë e RS. “Çfarë po bën stafi juaj? Aty do të hidhesha edhe kur përmendet Kosova pa yll dhe pa përmendur rezolutën e Këshillit të Sigurimit. Pse nuk luftuan, për të mos thënë thertore dhe paguheshin shumë. Do të vrisja veten për Kosovën”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here