Përplasen në Champions, por protagonistë në duelin PSG-Juventus bëhen presidentët Anjeli e Al Khelaifi

0
32

Në prag të një dueli të madh në Ligën e Kampioneve, krerët e klubeve respektive shfaqin edhe një herë tjetër shenjat e armiqësisë së tyre e cila lindi dy vjet më parë me projektin e Superligës Europiane, projekt që u braktis nga klubet angleze, franceze e gjermane dhe mbetën vetëm klubet elitare spanjolle dhe italiane. Kështu, Paris San Zhermen dhe Juventus do të përballen në Champions këtë mesjavë, megjithatë një tjetër duel ka marrë vëmendjen e mediave italiane. Bëhet fjalë për përplasjen që kanë dy presidentët e këtyre dy ekipeve, Andrea Anjeli dhe Naser Al-Khelaif. Siç bëhet me dije, të dy presidentët kanë patur akuza ndaj njëri-tjetrit. Drejtuesi i Juventusit e ka quajtur numri një të kampionëve të Francës si informatorin e Ceferin për Superligën, çka solli dhe dështimin e saj, ndërsa në anën tjetër Naser Al-Khelaif ka hedhur akuza se tentativa e Anjeli ishte për të vrarë Champions League. Në ndeshjen që dy skuadrat do të kenë në Ligën e Kampioneve do të vijë dhe përballja ballë për ballë që mund të shërbejë për të sqaruar këtë situatë të krijuar mes dy presidentëve. Që në momentin që dështoi formimi i Superligës, Naser Al-Khelaif dhe president i Juventusit i kanë ndërpresë marrëdhëniet me tyre, teksa Anjeli ka tentuar të flasë me presidentin e PSG-së, por ky i fundit nuk i është përgjigjur. Ndeshja e parë e fazës së grupeve mund të sjellë dhe takimin e tyre të parë pas shumë kohësh, por kjo mbetet për t’u parë, pasi numri një i kampionëve të Francës ka treguar se nuk i fal ato që ai i quan tradhti, e mbetet për t’u parë nëse do të shkrihet akulli mes tij dhe Anjelit në këtë situatë. Ndërkohë, Juventus nis të martën rrugëtimin në Champions League teksa bardhezinjtë i pret një ndeshje e vështirësisë maksimale ndaj PSG së yjeve. Por, për ta bërë edhe më të pamundur misionin e bardhezinjve, mendon fati që tashmë duket sikur punon kundër italianëve. Kjo sepse Angel Di Maria nuk mund të jetë pjesë e skuadrës për ndeshjen me PSG teksa argjentinasi vijon të vuajë dëmtimet muskulore. Në fakt, sinjalet negative për sulmuesin anësor erdhën prej ndeshjes së fundjavës kundër Fiorentinës kur trajneri Masimiliano Alegri e zëvendësoi Di Maria në minutën e 46-të. Mirëpo, stafi teknik i Juventus kishte besim se Di Maria do të mund të stërvitej normalisht dhe të zbriste në fushë për të sfiduar ish-ekipin e tij. Gjithsesi, diçka e tillë nuk mund të realizohet teksa emri i 34-vjeçarit mungon në listën e lojtarëve të grumbulluar nga trajneri Alegri ndërsa mbetet të kuptohet se për sa kohë, Di Maria nuk do të jetë në dispozicion të skuadrës.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj