Ironi e fatit! Zbulohet kush është oficeri që ekzekutoi mbrëmë arrestimin e Saimir Tahirit, ja çfarë i ka bërë para disa vitesh ish-ministri i Brendshëm

0
124

Para disa vitesh Saimir Tahiri e ‘internoi’ duke e çuar në Akademinë e Policisë, por të premten Edmond Rizai ekzekutoi vendimin e gjykatës së Apelit të Posacëm duke shtrënguar pranga në duart e ish ministrit të Brendshëm, i cili u dënua me 3 vite e 4 muaj burgim për shpërdorim detyre.

Edmond Rizai drejton sot Drejtorinë e Hetimit në Policinë e Shtetit, drejtori e cila kreu mbrëmjen e së premtes arrestimin e ish ministrit Tahiri, në sallën e gjyqit.

Kush është Edmond Rizai

Ish-shefi i OFL në Policinë e Shtetit, Edmond Rizai ishte kandidat potencial me Gledis Nanon për të marrë drejtimin e Policisë së Shtetit.

Ka mbajtur poste drejtuese për një kohë të gjatë që nga shef komisariati deri te zv/ drejtor dhe drejtor i hetimit të krimit.

Rizai qëndroi për disa kohë në akademi dhe u rikthye në Policinë e Shtetit si drejtues i drejtorisë hetimore në policisë e Shtetit, ish OFL, pas largimit të Artan Shkëmbit, kur erdhi ministër i Brendshëm Bledi Çuçi. Rizai ka qenë gjithashtu një ndër hetuesit e dosjes së vrasjes së Azem Hajdarit.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj