Mega-operacioni/ Forcat speciale amerikane eliminojnë liderin e Shtetit Islamik në Siri, reagon me urgjencë presidenti i SHBA Joe Biden

0
171

Një mega-operacion i forcave speciale amerikane në Siri rezultoi me sukses duke vrarë udhëheqësin më të lartë të grupit të Shtetit Islamik.

“Mbrëmë në drejtimin tim, forcat ushtarake amerikane në Sirinë veriperëndimore ndërmorën me sukses një operacion kundër terrorizmit për të mbrojtur popullin amerikan dhe aleatët tanë dhe për ta bërë botën një vend më të sigurt”, tha Biden në një deklaratë për medie.

“Falë aftësive dhe trimërisë së Forcave tona të Armatosura, ne kemi hequr nga fusha e betejës Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi-liderin e ISIS-it. Të gjithë amerikanët janë kthyer të sigurt nga operacioni. Unë do t’i jap komente popullit amerikan më vonë, Zoti i ruajtë trupat tona”, përfundoi Biden.

Biden tha se do t’i drejtohej popullit amerikan më vonë të enjten gjatë bastisjes. Zyrtarët rajonalë dhe amerikanë besojnë se Qurayshi – një nga njerëzit më të kërkuar në botë – drejtoi sulmin spektakolar të muajit të kaluar në një burg që mbante të burgosur të Shtetit Islamik në Sirinë lindore.

Më herët Pentagoni tha se forcat speciale kishin gjuajtur xhihadistët e rangut të lartë në një sulm ajror, duke vrarë 13 persona në një operacion “të suksesshëm”.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj