‘Nuk i zëmë besë pasi është e rrezikshme’/ SHBA urdhër të prerë NATO-s të mos ndajë informacione me …

0
43

SHBA mësohet se i ka kërkuar NATO-s të mos ndajë më informacione të ndjeshme me Malin e Zi nga frika e lidhjeve të vendit fqinj me Rusinë por edhe Serbinë.

Gabriel Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit përgjegjës për Ballkanin, konfirmoi se në samitin e fundit të NATO -s, u shprehën frika se ishte e rrezikshme të ndaheshin informacione me qeverinë e re në Podgoricë, duke shtuar se ky shqetësim ishte i vërtetë dhe se njerëzit në Mali i Zi duhet të jetë i vetëdijshëm për këtë.

Duke komentuar ndërhyrjen e Rusisë në punët e brendshme të Malit të Zi, Escobar tha se Shtetet e Bashkuara kanë një përgjigje diplomatike dhe politike në mënyrë që të izolojnë forcat që nuk duan një Mal të Zi sovran dhe demokratik.

Ai tha madje se ka dallimin midis forcave pro-ruse dhe atyre serbe.

“Së pari, nuk shoh se çështja pro-serbe dhe pro-ruse është e njëjta gjë. Ato forca politike në Malin e Zi që janë pro-serbe duhet ta pranojnë se Mali i Zi duhet të jetë demokratik, i pavarur, sovran dhe pjesë e Perëndimit dhe të mbetet pjesë e NATO-s. Nga ana tjetër, për ato parti pro-ruse që me të vërtetë po përpiqen të minojnë të gjitha këto qëllime … ne kemi shumë mënyra për t’iu përgjigjur atyre. Disa prej tyre janë sanksione, si dhe izolim diplomatik dhe politik ”, tha Escobar

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj