Atentati mafioz në Vlorë me 1 të vrarë dhe 1 të plagosur, zbulohet kush ishte shenjestra dhe e shkuara e tij kriminale(FOTO)

  0
  380

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Vlorë, në fshatin Poro të njësisë  administrative Novoselë.

   Dy të rinjve u është bërë atentat. Për pasojë njëri prej tyre ka humbur jetën dhe tjetri ka mbetur i plagosur.

  Viktima është Sotiraq Mëhilli, 22 vjeç, ndërsa i plagosur rëndë është Eno Mata, 32 vjeç.

  Mata nuk është një emër i panjohur për autoritetet shqiptare dhe ato greke.

  32-vjeçari, i cili ndodhet në gjendje të rëndë në spital, për shkak të plumbave që mori gjatë atentit ku i vranë shokun, kërkohet nga policia greke për vrasjen e avokatit të njohur grek Mihalesi Zafiropoulos.

  Ngjarja ka ndodhur në 12 tetor 2017, teksa Mata së bashku me bashkëpunëtorin e tij Mikel Brahimaj shkuan për të vjedhur në një tjetër argjendari. Aty ndodhej edhe avokati Zafiropoulos dhe vajza e tij.

  Gjatë vjedhjes, avokati sulmoi shqiptarët dhe Mata akuzohet të ketë qëlluan me armë zjarri drejt tij duke e lënë të vdekur.

  Pas ngjarjes të dy shqiptarët u larguan nga vendngjarja me një makinë të vjedhur. Brahimaj u dorëzua në polici duke pranuar krimin, ndërsa Mata vijoi më tej pa iu ndarë vjedhjeve, dhe në njërën prej tyre ‘shfajësoi’ veten për vrasjen e avokatit Zafiropoulos.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here