Anija greke 2,400 vjeçare gjendet e paprekur në fund të Detit të Zi

0
636
Një anije tregtare greke që daton rreth 2,400 vjet më parë është gjetur së fundmi në fud të Detit të Zi.
Zbulimi është zyrtarisht rinoja më e vjetër e plotë e një mjeti detar.
Mjeti 23 metra i gjatë kishte ende fletën e timonit dhe rremat dhe pjesa e brendshme e saj ishte gjithashtu e paprekur nga koha.
 Mungesa e oksigjenit i ka lejuar anijes së lashtë të mbesë në kushte të mira, dhe thellësia prej më shumë se 2,000 metra nën sipërfaqe është shumë e madhe për t’u arritur nga zhytësit modernë.
Ngarkesa e saj mbetet panjohur, ndërsa grupi anglo-bullgar i eksploruesve shpresojnë të zhyten për të sjell më shumë informacione.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here