Patriariku Irinej: Vuçiç po lufton si luan për Kosovën

0
555
Patriariku serb, Irinej ka bwrw sot njw tjetër nga dekalratat e tij provokuese, duke i thurur lavde presidentit serb Aleksandar Vuçiç.
Sipas patriarikut serb, Vuçiç po lufton si luan për Kosovën, në kushte të pabarabarta.
“Shpresa dhe ngushëllimi dëshmojnë se ai vazhdimisht deklaron se nuk do të imponojë vullnetin e tij dhe zgjidhjet e tij të mundshme, por do të respektojë vullnetin e tij dhe popullit edhe nëse nuk pajtohet me të. Kisha, sipas natyrës së saj, nuk merr vendime politike dhe shtetërore, por ka të drejtë dhe madje edhe më shumë detyrë të tregojë kritere dhe vlera të përjetshme, para së gjithash në shërbim të drejtësisë, lirisë, paqes dhe jetës për të gjithë”, tha ai për të përditshmen serbe “Veçernje Novosti”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here