Dasma kthehet në tragjedi, 20 të vdekur nga aksidenti në New York

0
453

SHBA – 20 persona kanë vdekur pas një përplasje të tmerrshme të limuzinës në New York diten e djeshme  Dy automjete u përfshinë në aksident, i cili ndodhi pak para orës 14:00 (me orën vendase ) në kryqëzimin e Rrugës Shtetërore 30 dhe Rrugës Shtetërore 30A.

Zyrtarët lokalë thanë se limuzina po ngjiste një kodër dhe u rrëzua në rrethinat përpara dyqanit të Apple Barrel në Schoharie. Në limuzinën e stilit SUV thuhet se po bëhej një festë rrugës për në dasëm kur ajo u përplas me makinën tjetër.

Tetëmbëdhjetë nga viktimat ishin në limuzinë dhe dy ishin në makinën tjetër, sipas Associated Press.

Bridesy Finnegan, i cili jetonte në afërsi të zonës së rrëzimit, tha se dëgjoi një zhurmë të madhe kur dy automjetet u përplasën përpara Apple Barrel, një dyqan shumë i populluar me turistë.

Zyra e Sheriffit të Qarkut Schoharie, policia e shtetit e Nju Jorkut dhe ekuipazhet e emergjencës nga Kryqi i Kuq iu përgjigjën të gjitha vendit.

Gjashtë ambulanca, tre kompani zjarri dhe dy helikopterë ishin në vendin e aksidentit, sipas Bashkimit Albany Times.

Dëshmitarët gjithashtu panë njerëz që vrapuan nga kafja e Apple Barrel për të ndihmuar pas aksidentit. Përplasja ndodhi gjatë fundjavës ku, sipas banorëve të zonës, është dita më e madhe e turizmit të vitit për qytetin e vogël.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here