Kush janë dy shqiptarët e arrestuar me 80 kg kokainë në Angli? Ja çfarë deklaruan në gjyq

0
557

Dy shqiptarët që u arrestuan me 79 kilogramë kokainë në bagazhin e makinës së tyre, kanë pranuar fajin për posedim të drogës me synimin për të furnizuar zonën.

Ata u deklaruan fajtorë të premten, më 28 shtator në Southwark Crown Court. Haxhi Shehu, 34 vjeç (16.01.84) dhe Fitim Prenci, 39 (14.05.79), të dy banonin ne Newlands Street, Witham, Essex, ishin akuzuar për posedim me qëllim të furnizimit me 81 kilogram kokainë.

Të martën, më 13 mars, oficerë nga Komanda e Krimeve të Rënda dhe të Organizuar të Metit kapën 79 blloqe të kokainës prej një kilogramë nga nisja e një Ford Focus të parkuar vetëm jashtë Collingwood Road në Witham, si pjesë e një operacioni proaktiv të udhëhequr nga inteligjenca që synonte furnizimin me droge.

Me pas u gjet edhe një pjesë tjetër e drogës dhe një sasi e madhe parash.

Detektivët vlerësuan se 81 kg kokainë kishin një vlerë rrugore prej rreth 8 milionë sterlina.

Detektivi Liam Hurley, i Komandës së Krimeve të Rënda dhe të Organizuar të Metit, tha: “Këta dy burra ishin të përfshirë në trafikun e drogës në një nivel të lartë dhe e kanë pranuar. Operacioni që zhvilluam ishte me ritme të shpejta dhe oficerët kapën sasi të konsiderueshme të drogës”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here