Çfarë po ndodh me naftën? Arrin çmimin më të lartë në 4 vitet e fundit

0
496

Çmimi naftës ka arritur çmimin më të lartë në katër vite duke u shitur 81 dollarë për fuçi. Kjo erdhi pasi Arabia Saudite dhe Rusia refuzuan thirrjet nga Donald Trump për të rritur prodhimin. Nafta bruto e papërpunuar arriti nivelin më të lartë që nga nëntori i vitit 2014 me 81.16 dollarë për fuçi.

Arabia Saudite kryeson kartelin e naftës Opec, ndërsa Rusia është prodhuesi më i madh i naftës jashtë grupit.Ata u takuan në Algjeri të dielën për të diskutuar nivelet globale të furnizimit dhe sanksionet e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit.Por takimi u mbyll me asnjë marrëveshje formale për ndonjë furnizim shtesë.

Ministri i energjisë së Arabisë, Khalid al-Falih tha në një konferencë shtypi në Algjeri se nuk ka ndikuar në çmime.Opec dhe prodhuesit e tjerë diskutuan rritjen e prodhimit me 500.000 fuçi në ditë, raportoi Reuters.Shitjet e naftës në Iran kanë rënë ndërkohë që blerësit mbeten të kujdesshëm ndaj sanksioneve që do të hyjnë në fuqi që nga nëntori.

Këto frikë kanë dërguar çmime më të larta të naftës së papërpunuar dhe mund të shkojnë deri në 100 dollarë për fuçi deri në fillim të vitit të ardhshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here