‘100 fshatrat’, Rama nga Nivica: Emigrantët po investojnë në vendlindje

0
495

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ditën e sotme ka zhvilluar një takim në fshatin e Nivicës në kuadër të nismës ‘100 fshatrat’.

Në fjalën e tij Rama ka bërë thirrje që t’i hapet rrugë investimeve në zonat rurale dhe se fshati 2400 vjeçar i Nivicës të ishte pikë referimi për zhvillimin e zonave të tilla.

“Shqiptarët emigrantë shohin një mundësi investimi në këto zona. Vijnë këtu në Nivicë pasi e kemi hedhur një hap të parë së bashku me Tërmetin. Ne e kemi ulur në 6% TVSH-në për agroturizmin, 5% për fitmin dhe kemi zeruar taksën e infrastrukturës”tha Rama.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here