Cunam apo armë sekrete, si u zhduk papritur vala 150 metra e lartë

0
506

Ekspertët kanë mbetur të shtangur kur një valë deti gjigante që ishte nisur drejtë Hong Kongut të Kinës është zhdukur papritmas.

Sateliti i NASA-s, Terra ka kapur gjatë muajit prilli të vitit 2003, atë që dukej si cunami më i madh që ishte drejtuar ndonjëherë drejt atij qyteti kinez.

Madje, nuk ishte një, por katër dallgë që po shkonin drejt Hong Kongut.

Shkencëtarët kanë llogaritur madhësinë e dallgëve dhe kanë dalë në përfundimin se mund të ishin valë më të larta se 150 metra, rreth dhjetë herë më e madhe se cunami i Oqeanit Indian, që solli 230 mijë njerëz të vdekur.

Por valët e mëdha u zhdukën papritmas.

Nëse vlerësimet e tyre do ishin të vërteta, në Hong Kong do të vdisnin të paktën 7 milionë banorë, ndërsa dëmet ekonomike do ishin të pallogaritshme.

Ekspertët kanë mbetur të çuditur dhe nuk mund të besonin, kur cunami u zhduk papritmas, duke nxitur spekulime të ndryshme.

Ithtarët e teorive konspirative, thonë sa ajo ishte dorë e njeriut, madje një planifikim i menduar mirë i ushtrisë.

Megjithëse nuk është thënë se cili shtet ka qenë i përfshirë, në të ashtuquajturën provë e cila duket se ishte vetëm një simulim i padëmshëm.

Një grup ekspertësh po mbledhin të dhëna rreth rastit, për të zbuluar nëse ishte ndonjë aktivitet njerëzor, apo fenomen natyror që e humbi papritmas potencialin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here