Opozita ngre grupet e punës për vettingun në politikë

0
517

Në mbledhjen e sotme të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, kryetari Lulzim Basha e ka vënë theksin tek propozimi i bërë publik pak ditë më parë sa i takon vettingut në politikë.

Nisma për vettingun në politikë është një nga 4 shtyllat e platformës së përbashkët të opozitës.

1 – Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin.

2 – Çlirimi i drejtësisë nga kapja politike në funksion të bashkëqeverisjes së Edi Ramës me krimin:

3 – Zgjedhje të lira të ndershme, demokratike ku qytetarët të jenë ata që vendosin:

4 – Një ekonomi e çliruar nga monopolet, nga oligarkët dhe nga korrupsioni qeveritar, në funksion të mirëqenies së qytetarëve”.

Mësohet se për secilën nga pikat deputetët e opozitës janë ndarë në 4 grupe pune për të pasuruar me propozime platformën për çlirimin e qeverisjes nga krimi.

1 – Dekriminalizimi i plotë përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin.

PD

Ervin Salianji

Oerd Bylykbashi

Rudina Hajdari

Isuf Çela

Xhemal Gjunkshi

Klevis Balliu

LSI

Petrit Vasili

Klajda Gjosha

Kejdi Mehmetaj

Endrit Brahimllari

2 – Çlirimi i drejtësisë nga kapja politike që të ndëshkojë dhe jo mbrojë Bashkëqeverisjen e Edi Ramës me Krimin:

PD

Enkelejd Alibeaj

Gent Strazimiri

Flamur Noka

Aldo Bumçi

Dhurata Çupi

Astrit Veliaj

Lindita Metaliaj

LSI

Silva Caka

Nasip Naço

3 – Zgjedhje të lira të ndershme, demokratike ku qytetarët të jenë ata që vendosin:

PD

Oerd Bylykbashi

Genc Pollo

Tritan Shehu

Luan Baçi

Myslym Murrizi

Endri Hasa

Lorenc Luka

Izmira Ulqinaku

Anton Frrokaj

LSI

Luan Rama

Nora Malaj

Floida Kërpaçi

Vangjel Tavo

4 – Çlirimi i ekonomisë nga monopolet, nga oligarkët dhe nga korrupsioni qeveritar, në funksion të mirëqenies së qytetarëve.

PD

Edmond Spaho

Grida Duma

Florian Mima

Jorida Tabaku

Albana Vokshi

Bardh Spahia

Halim Kosova

Orjola Pampuri

Agron Shehaj

Nadire Meçorapaj

Luçiano Boçi

Valentina Duka

Hekuran Hoxhalli

Fatbardha Kadiu

LSI

Perparim Spahiu

Viktor Tusha

Edmond Panariti

Edmond Haxhinasto

Agron Çela

Lefter Koka

Shezai Rrokaj

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here