“Kështjella lëvizëse” e Kim Jong Un dhe “fantazma” e Vladimir Putin, ja si lëvizin dy diktatorët më të rrezikshëm në botë, zbulohen detaje nga trenat e tyre luksozë

0
59

Në udhëtimin e parë të liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un jashtë vendit që kur kufijtë u mbyllën në janar 2020 për shkak të pandemisë Covid-19, ai përdori një tren privat, luksoz, të blinduar rëndë për të vizituar homologun e tij rus Vladimir Putin. Kjo është forma e transportit e preferuar e liderit rus. Ai mbërriti me të njëjtin tren jeshil të errët për të vizituar Putinin në 2019. Edhe pse pak informacion ka qarkulluar për trenin, disa foto të publikuara nga media shtetërore tregojnë luksin, një tren të blinduar, antiplumb me rreshta divanesh prej lëkure rozë, një karrocë që përdoret si zyrë dhe sallë mbledhjesh, si dhe një dhomë karaoke dhe kuti. verë e mirë franceze. Sipas Ministrisë së Unifikimit të Koresë së Jugut, treni me 21 vetura të Kim, i quajtur “Kështjella lëvizëse”, ka dritare antiplumb, mure dhe dysheme çeliku të përforcuar për t’u mbrojtur nga eksplozivët, madje edhe armë sulmuese dhe një helikopter “për arratisje emergjente”. Nga ana tjetër, treni personal i Putinit përmban një palestër, një bar dhe madje edhe një zyrë kozmetike, sipas faqes kërkimore “Dossier Center”. Raportet thonë gjithashtu se treni i liderit rus përmban një hamam ose banjë me avull turk, një dhomë ngrënie dhe një kinema dhe ka pajisje urgjente shpëtimtare, duke përfshirë një ventilator dhe defibrilator dhe një njësi infuzioni që lejon që doza e saktë të ilaçit të përcaktohet, të matet dhe injektohet në një pacient. Treni i Putinit, megjithatë duket pothuajse i padallueshëm nga trenat e tjerë të Hekurudhave. Madje para pak kohësh, treni i Putinit u konsiderua si një “tren fantazmë”, raportoi “CNN” në atë kohë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here