Aeroplanmbajtësja amerikane zbarkon në Oslo, çfarë pritet të ndodhë

0
60

Aeroplanmbajtësja më e madhe në botë, USS Gerald R Ford, lundroi në Oslo në një shfaqje të forcës së NATO-s në një kohë tensionesh të rritura midis aleancës dhe Rusisë.

Anija dhe ekuipazhi i saj do të kryejnë stërvitje stërvitore me forcat e armatosura norvegjeze përgjatë bregdetit të vendit në ditët në vijim, tha ushtria e Norvegjisë.

Mediat norvegjeze raportuan se aeroplanmbajtësja do të lundronte në veri të Rrethit Arktik.

Jonny Karlsen, një zëdhënës për Shtabin e Përbashkët Norvegjez, qendra e komandës operacionale të ushtrisë, nuk pranoi të komentojë mbi raportet.

Zoti Karlsen tha se vizita është një “sinjal i rëndësishëm i marrëdhënieve të ngushta dypalëshe midis SHBA-së dhe Norvegjisë dhe një sinjal i besueshmërisë së mbrojtjes kolektive dhe parandalimit”.

Ambasada ruse në Oslo dënoi vizitën e aeroplanmbajtëses në Oslo.

Ai tha në një postim në Facebook: “Nuk ka pyetje në veriun (Arktik) që kërkojnë një zgjidhje ushtarake, as tema ku nevojitet ndërhyrja e jashtme”.

Norvegjia ndan një kufi me Rusinë në Arktik dhe vitin e kaluar u bë furnizuesi më i madh i gazit në Evropë pas një rënie të rrjedhës së gazit rus.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here