Kapet “spiuni i Putinit” në SHBA, kush është transi që përfundoi në pranga

0
48

Një oficer amerikan, së bashku me gruan e tij, u akuzuan dhe u arrestuan për ofrimin e informacioneve për Rusinë në lidhje me luftën në Ukrainë, sipas Departamentit të Drejtësisë së SHBA-së për komplot. Në pranga janë  Jamie Lee Henry, një trans major në ushtri dhe gruaja e tij  Anna Gabrielian, një anesteziste rusisht-folëse. Ata akuzohen se i kanë ofruar informacione të ndjeshme dhe veçanërisht mjekësore për ushtarët amerikanë dhe të afërmit e tyre një agjenti të fshehtë të FBI,.duke u paraqitur si përfaqësues i ambasadës ruse. Sipas Departamentit të Drejtësisë, më 17 gusht, Anna Gabrielian takoi agjentin federal në një hotel dhe i besoi atij se ndihej ” e motivuar nga patriotizmi ndaj Rusisë për t’i ofruar çdo ndihmë të mundshme Rusisë, edhe nëse do të thoshte të pushohej nga puna ose të shkonte në burg “. Gruaja shtoi gjithashtu se kishte kontaktuar me ambasadën ruse për t’i ofruar ndihmë si nga ana e saj ashtu edhe nga ana e bashkëshortit të saj. Aktakuza, ndër të tjera, flet për Jamie Lee Henry-n si burrë, por emri i tij u përhap në lajme në 2015-ën për t’u bërë oficeri i parë i ushtrisë së hapur transgjinore.

Më pas, më 31 gusht, ambasadori i rremë do të takonte të dy bashkëshortët në një hotel afër Uashingtonit. Këtu do të jepeshin informacione mjekësore që Rusia mund t’i përdorte në avantazhin e saj . Sipas agjentit të FBI-së, Henri u lidh me të si burrë dhe tha se donte të angazhohej për të ndihmuar Rusinë, aq sa kishte menduar të bashkohej me ushtrinë dhe të luftonte në Ukrainë. Megjithatë, për shkak të mungesës së përvojës së tij në fushën e betejës, kjo mundësi do të ishte mohuar. Jo vetëm kaq, burri raportoi gjithashtu se “Shtetet e Bashkuara po përdorin ukrainasit për të shfryrë zemërimin e tyre kundër Rusisë”. Sipas dokumenteve të gjykatës, dy bashkëshortët rrezikojnë dënime shumë të rënda:pesë vjet burg federal për akuza konspirative dhe maksimumi dhjetë vjet burg federal për çdo informacion të dhënë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here