“Burgu i Guantanamos nuk është aq i madh sa të mbajë gjithë mashtruesit politikë të Ballkanit”/Peter Lucas opinion në Boston Herald

0
91

Publicisti i njohur amerikan, Peter Lucas ka shkruar një opinion në Boston Herald  mbi vendimin e DASH për të shpallur non-grata ish-kryeministrin Sali Berisha.

Publicisti hedh hije dyshimi mbi vendimin duke thënë se për politikanët që dinë çfarë ndodh në Ballkan ishte i qartë, por çfarë e bëri DASH-in që të priste për 10 vite ndërkohë që për po kaq Berisha nuk ka qenë në pushtet.

Ai kujton se tashmë Berisha nuk mund të vijë në SHBA, por kur ishte President e prisnin krahëhapur në Uashington.

Lucas thotë se e ka takuar vetë Berishën në Tiranë dhe ai tha fjalët e duhura për demokracinë, madje sulmoi komunistët edhe pse ishte një prej tyre më parë. Më pas thotë ai, Berisha abuzoi me fuqinë që i dha pushteti.

Po ashtu publicisti thekson se ka qenë po SHBA që Berishën e vlerësoi si reformator politik në Shqipëri pas më shumë se 40 vitesh regjimi komunist.

Gjithsesi për publicistin, ata politikanë që dinë çfarë ndodh në Shqipëri e Ballkan nuk çuditen nga vendimi, por shpallja ‘non-grata’ është vetëm për disa, pasi burgu u Guanatanamos nuk është aq i madh sa të mbajë gjithë mashtruesit politikë të Ballkanit.

OPIONIONI I PUBLICISTIT PETER LUCAS

Persona non-grata?

Ndalohet të vini në Shtetet e Bashkuara?

Që kur i ndalojmë njerëzit të vijnë në Amerikë? Kufiri ynë Jugor është shumë i hapur dhe njerëzit po derdhen, non grata ose jo.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të arrini atje.

Atëherë është koha për të blerë një kapelë Yankees, të paguaj një kojotë dhe të kalosh përmes një pjese të pambrojtur të Rio Grande, duke mbajtur një fëmijë me qira dhe bingo – ju jeni një amerikan pa dokumenta.

Asnjë pasaportë, asnjë vizë, asnjë provë COVID, asgjë

Pasi të keni këtu, do të merrni tre çadra dhe një ahur, kujdes mjekësor falas, shkollim nëse dëshironi, një celular falas, një tarifë falas ajrore në shtëpinë tuaj të re dhe shëtitje paratë për shpenzime të rastësishme.

Të gjitha të fatura për taksapaguesin amerikan – çfarë nuk të pëlqen?

Dhe gjithçka është në dëm të azilkërkuesve ose emigrantëve të ligjshëm që kanë qëndruar në radhë dhe kanë luajtur sipas rregullave.

Megjithatë, për habinë e shumë vëzhguesve evropianë dhe ballkanikë, Departamenti i Shtetit i SHBA javën e kaluar shpalli Sali Berishën, 76 vjeç, një ish president dhe kryeministër i Shqipërisë, i cili është një aleat i NATO-s, “persona non grata”.

Kjo do të thotë se ai nuk mund të vijë këtu edhe pse në të kaluarën, kur ishte president, ishte pritur me krahëhapur.

Sidoqoftë, kjo ishte kur Berisha u bë udhëheqësi i parë anti-komunist i kombit të vogël pas rënies së Komunizmit në 1991-1992, dhe shumë më parë – në sytë e Departamentit të Shtetit – ai u bë mashtrues.

Ndërsa politikanët evropianë mund të jenë befasuar nga zhvillimi, të tjerët që dinë diçka për politikën në Shqipëri dhe Ballkan nuk ishin të tillë. Qëndrimi i tyre ishte thjesht: “E shkëlqyeshme. Por çfarë të zgjati kaq shumë? ” Berisha ka qenë jashtë pushtetit për gati 10 vjet.

Sipas dekretit, as Berisha dhe as anëtarët e familjes së tij nuk janë të mirëpritur për shkak të përfshirjes së pretenduar të Berishës në “korrupsion të rëndësishëm” kur ai ishte në pushtet, sipas Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken.

”Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër në veçanti”, tha Blinken, “Berisha ishte përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes në kurriz të besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë.” Kjo tingëllon pak a shumë si ajo që shkon në Uashington çdo ditë.

Për ironi të fatit, Berisha një herë u vlerësua nga SHBA si një reformator politik që solli ndryshimin e nevojshëm në një vend që u mbajt nën prezencën e një regjimi autoritar Komunist që zgjati për 40 vjet.

Ky vullnet i mirë nuk zgjati shumë, megjithatë, pasi Berisha, një ish-kirurg i zemrës dhe një Komunist, nuk mund të shkundte autoritarizmin e qenësishëm dhe korrupsionin që sundon zemrën e çdo udhëheqësi Komunist.

E di. Unë isha në Shqipëri në 1986 kur qeverisnin Komunistët. Unë isha më vonë në Tiranë dhe u takova dhe shkrova për Berishën kur ai “u prish” me Partinë Komuniste në pushtet të Shqipërisë ndërsa ishte duke u shembur, për t’u bërë më pas presidenti i parë i zgjedhur nën një demokraci të re.

Ai fliste anglisht dhe tha të gjitha gjërat e duhura për demokracinë. Ai sulmoi komunistët edhe pse kishte qenë njëri prej tyre. Ai i bindi njerëzit dhe qeverinë e Sh.B.A-së se ai ishte njeriu që mund të thyejë pushtetin e Partisë Komuniste në vend. Ai admironte John F. Kennedy.

Ndërkohë, sapo ishte në detyrë, ai abuzoi me fuqinë e tij. Ai dhe familja dhe miqtë e tij u pasuruan, ashtu si shumë ish-komunistë të tjerë në Ballkan që erdhën në pushtet pas shkatërrimit të Komunizmit.

Ndërsa Berisha mund të ketë qenë në shënjestër të Departamentit të Shtetit, realiteti është se burgu në Guantanamo nuk është gati aq i madh sa të mbajë të gjithë mashtruesit politikë të pasurimit të shpejtë në Ballkan.

Persona non-grata? Vetëm për disa.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj