OBSH: Zbulohet variant i ri i koronavirusit në Japoni

0
27

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar sot se është njoftuar nga Japonia për një variant të ri të koronavirusit të zbuluar në vend.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili po fliste në një konferencë shtypi, bëri jehonë një deklarate nga ministria e shëndetësisë e Japonisë të dielën se kishte zbuluar një variant të ri të koronavirusit në katër udhëtarët nga shteti Amazonas i Brazilit.

Varianti përmbante 12 mutacione, duke përfshirë një gjithashtu të gjetur në variante shumë të zbuluara në Angli dhe Afrikën e Jugut. Mutacioni britanik sipas ekspertëve është më i transmetueshëm, por jo më vdekjeprurës. 

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj