SHBA-të pa ambasador në Shqipëri/ ‘Fox News’: Ju tregojmë pse Trump tërhoqi Kalavec

  0
  383

  Pasi kanë kaluar muaj nga largimi i Donald Lu-së nga Shqipëria, mbetet ende pezull emri i ambasadorit të ri të SHBA-ve në vendin tonë. Së fundmi, media amerikane ‘Fox News’ ka zbardhur detaje nga ky vendim, dhe sqarojnë se shkak për tërheqjen nga nominimi i të nominuarës për ambasadorë në Shqipëri ishte fakti se ajo ka bashkëpunuar me spiunin anglez që hartoi dosjen false për presidentin Trump, si dhe kishte informuar një zyrtar të lartë, para dhe pas zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës. Shkak për këtë mësohet se është bërë fakti që zyrtarja që ishte në pritje të konfirmimit si Ambasadore e SHBA në Shqipëri ka komunikuar me ish-spiunin britanik Christopher Steele, që hartoi dosje false per Trump  dhe kishte informuar një zyrtar të lartë, para dhe pas zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës. Zonja Kavalec u emërua nga Presidenti Trump në korrik 2018 dhe qysh ajo kohë, kandidatura e saj ka qenë në pritje për t’u konfirmuar nga komisioni i senatit.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here