Gazetari trondit me rrëfimin: Ja të vërtetat që po fshihen nga vrasja në ish Bllok

0
533

Gazetari Flamur Veizaj ka shkruar disa detaje të tjera nga vrasja në ish zonën e Bllokut ku mbeti i vrarë Fabiol Gaxha dhe u plagosën Ervis Martinaj dhe Eljon Hato. Në kët ngjarje është përfshirë edhe këngëtarja Elvana Gjata dhe i fejuari saj Ervin Mata i cili është në kërkim sëbashku me komandon Mervjol Bilo që dyshohet si autori i vrasjes.

Shkrimi i plotë i Flamur Veizajt:

Redi Hysenbelliu alias Popescu u liruan nga burgu edhe pse akuzohet per prishje dhe fshehje te provave te vrasjes se ndodhur ne lokalin e tij. Atij ju caktua masa e sigurise “arrest shtepie” nga Gjykata edhe pse Popescu ka genjyer e mashtruar policine e prokurorine duke mos treguar te verteten per ngjarjen!
#Mesohet se nga hetimet e kryera, jane ngritur dyshime te arsyeshme se komandoja Marviol Bilo naten e ngjarjes ne kushtet e vetmbrojtjes ka qelluar ne drejtim te sulumesve, “bandes” se Ervis Martinajt me pistoleten me leje qe kishte Redi Popescu pronari i lokalit! Policia menjehere pas ketij informacioni, por te fshehur nga laboratori i policise shkencore, ka kerkuar nga Popescu te dorezoi pistoleten me leje, por i dyshuari ka pretenduar se nuk e gjen ne shtepi!
#Nga ana tjeter, mesohet se komandoja Marviol Bilo i shpallur ne kerkim, me ndihmen e avokateve mbrojtes, ka treguar se ne sherr e siper ka arritur te kap pistoleten e Redi Popescut qe gjendej ne duart e Eljon Hatos (i plagosur) dhe ka qelluar ne drejtim te tyre, pasi Fabiol Gaxhes i ishte bllokuar pistoleta pas te shtenes se pare! Pasi ka qelluar duke lene te vrare Gaxhen, plagosur Haton e Martinajn dhe ish-policin qe nuk po e gjen policia, eshte larguar po me pistoleten e Popescut nga lokali te cilen me pas pretendon se e ka hedhur ne parkun e Piramides!
#Pra eshte provuar qe nga pistoleta me leje e Redi Popescut ka mbetur i vrare Gaxha dhe jane plagosur te tjeret, e pavaresisht ketyre ai u lirua nga gjykata! Por pyetjet qe kane mbetur pa pergjigjie per shkak se Popescu genjen dhe nuk pranon te flas, thone burimet jane te shumta!!!
#Si ka mundesi qe Popescu ka marr pistolete me leje nga policia kur rezulton i denuar?
#Pse pistoleten me leje Popescu e mbante ne lokal kur me ligj eshte e ndaluar te mbahet ne ambiente te hapura dhe populluara?
#Kujt ia kishte lene ne perdorim pistoleten Popescu?
#Pse ndodhej ne duart e Eljon Hatos ne momentin e sherrit kjo pistolete?
#Si ra ne duart e komandos kjo pistolete gjate sherrit verbal?
#A ka qelluar vet Popescu me pistolete naten e ngjarjes???……pse …pse….
#E shume pyetje te tjera qe presin pergjigjie pas dorezimit te komandos Marviol Bilo dhe ballafaqimit me Redi Popescun qe tashme u lirua nga Gjykata edhe pse u provua se nga pistoleta e tij me LEJE jane shkrepur disa plumba ne lokal!
#Nga ana tjeter, burimet thone se per lirimin e Popescut nga burgu, ka nderhyre nje ish-gjyqtari i Gjykates se Larte qe ka ngel ne “Veting”! Vendimin e lirimit e firmosi gjyqtari Artan GJERMENI, i cili eshte akuzuar nga opozita si “gjyqtari i “bandes” se Lushnjes” apo qe njihet ndryshe edhe si gjyqtari qe u qellua me thike disa here nga nje koleg i tij po gjyqtar per arsye qe tashme dihen mes togave te zeza! Por jo vetem kaq, eshte po ai gjyqtar qe naten e sherrit me thika, policia ia gjeti 20 mije euro ne makinen me te cilen po udhetonte por qe me urdher te prokurorise se Durresit keto para ju kthyen gjyqtarit me arsyetimin se policia kishte shkel ligjin dhe nuk duhej ti kontrollonte makinen!! Eshte po ky gjyqtar qe i caktoi masen e arrestit me afat 30 ditor Martinajt, eshte po ky gjyqtar qe brenda 8 minutave shpalli te pafajshem guvernatorin A.Fullani. Ishte ky gjyqtar, pjese e treshes qe e shpetuan nga “burgimi i perjetshem” Konstandin Xhuvanin djalin e ish-deputetes L.Xhuvani qe vrau 4 persona! Eshte po ky gjyqtar….

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here