Ndalohen ish-drejtori i Spitalit Berat dhe juristi, ja për çfarë akuzohen

0
545

Policia ka ndaluar ish-Drejtorin e Spitalit rajonal të Beratit Idlir Frashërin dhe juristin Alfred Lulaj.

Frashëri dhe Lulaj akuzohen për blerje medikamentesh në kundërshtim me ligjin.

Njoftimi

Ne kuader te nje procedimi penal te vitit 2018 jane ndaluar shtetasit Idlir Frasheri , ish Drejtor i Spitalit Rajonal Berat, i dyshuar për veprën penale te “Shperdorimi i detyres ne bashkepunim” dhe te “Falsifikimi i dokumentave i kryer ne bashkepunim” te parashikuar nga nenet 248/25 dhe 186/3 te Kodit Penal.

Dhe shtetasi Alfred Lulaj, jurist i Spitalit Rajonal Berat, i dyshuar për veprën penale te “Shperdorimi i detyres ne bashkepunim” dhe te “Falsifikimi i dokumentave i kryer ne bashkepunim” te parashikuar nga nenet 248/25 dhe 186/3 te Kodit Penal. Keta shtetas kane bere blerje te mallrave mjekesore (antibiotike) ne kundershtim me ligjin.

Me pas per te justifikuar veprimtarine e paligjshme te tyre kane futur ne dosjet e blerjeve nje kerkese gjoja sikur mjeket e spitalit kerkonin ilace. Hetimet vazhdojne pasi do te verifikohen te gjitha procedurat ne lidhje me menyren se si kane dale medikamentet mjekesore nga Farmacia e Spitalit te Beratit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here