Alarm i kuq për Juven/ UEFA nis hetimet, shkak Ronaldo

0
585

Juventusi bëri bujë të madhe gjatë merkatos së verë, ku transferojë yllin e Real Madrid, Cristiano Ronaldon për një shumë prej 110 milion eurove.

Por mesa duket ky transferim po i hap shumë punë klubit italian.

Bëhet fjalë për një hetim nga UEFA për shkak se dyshohet se klubi ka shkelur rregullat e transferimeve Financial Fair-Play (FFP).

Shkaku kryesor mednohet të jetë Ronaldo por jo vetëm pasi Juvetnus ka bërë edhe blreje të tjera me kosto të plotë prej 244 milion euro,, shumë kjo që nuk justifikohet vetëm nga të ardhurat e klubit.

Megjtihëse UEFA pritet të nis hetimin, Juvetnus ka një përgjigje për këtë çështje, ku sipas tyrë të gjitha shpenzimet justifikohen me shitjen e Mattia Caldara dhe Gonzalo Higuainit si edhe Buffonit të PSG.

Ndërsa për rrogën e CR7, plotë 225 mijë euro në javë, Juventus thotë se këto të ardhura vijnë nga shitja e fanellave të tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here