Ukraina anulon traktatin e miqësisë me Rusinë

0
564

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko, ka firmosur një dekret në të cilin anulon traktatin e miqësisë me Rusisë, të firmosur në 1997 dhe të hyrë në fuqi në 1999.

Lajmin e ka bërë të ditur website i presidentit ukrainas. Në 28 gusht Poroshenko i kishte dhënë urdhër ministrit të Jashtëm të parashikonte anulimin e traktatit, i përcaktuar si ‘anakronik’.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here