Tmerr në mes të sheshit publik/ Makina futet mes njerëzve dhe lë 11 të vdekur, ja lëvizjet e autorit

0
669

Njëmbëdhjetë njerëz janë vrarë dhe 44 mbeten të plagosur pasi një shofer u fut me makinen e tij mes nje turme te madhe njerezish ne nje shesh publik në Kinën qendrore dhe me pas sulmoi njerez edhe me thike, raportojne mediat e huaja.Ngjarja ndodhi në një shesh në qytetin Hengyang në provincën Hunan të mërkurën në mbrëmje dhe shoferi filloi të kercenonte kalimtaret, thane burime qeveritare.

“I dyshuari është dënuar shumë herë për trafik droge, vjedhje dhe krime të tjera, duke krijuar një dëshirë për hakmarrje ndaj shoqërisë”, thuhet në deklaratë.
Deklaratat e mëhershme thanë se policia ishte ne vendin e ngjarjes duke ndaluar autorin e dyshuar. Një video e postuar në Twitter tregoi njerëzit që dilnin nga sheshi. Video të tjera të postuara nga mediat shtetërore kineze treguan disa trupa në terren.
Të rinjtë e Pekinit, një botim i ligës së të rinjve të partisë komuniste në pushtet, thanë në mikroblogin e saj zyrtar se policia ishte duke hetuar përplasjen. Nuk u përmend asnjë terrorizëm apo ndonjë motiv tjetër.
Policia identifikoi të dyshuarin si një burrë 54-vjeçar kinez i quajtur Yang Zanyun nga i njëjti qark, i cili kishte bere disa dënime me burg për dënime duke përfshirë zjarrvënien dhe sulmin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here