Akuzat e PD për pacientet me hemofili, reagon QSUT: Ja si qëndron e vërteta

0
632

Qendra Spitalore Universitare “Nene Tereza” ka reaguar pas akuzave të PD se 300 pacientëve me hemofili u rrezikohet jeta, pasi mungojnë ilaçet që shërbejnë për mpiksjen e gjakut. Përmes një deklarate QSUT thotë se kjo nuk është e vërtetë, pasi pacientet me hemofili trajtohen rregullisht.

“Drejtoria e Qendres Spitalore Universitare “Nene Tereza” sqaron opinionin publik për deklaratën e publikuar sot ne media lidhur me mungesën e medikamentit “faktor” 7,8 dhe 9, te cilët shërbejnë për mpiksjen e gjakut tek te sëmuret me hemofili, se nuk ka asnjë te vërtetë lidhur me këto mungesa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here