La futbollin për politikën, Zelensky emëron këshilltar Shevchenkon: Gjithçka për vendin tim

0
29

Presidenti ukrainas Voldymyr Zelensky ka emëruar ish-futbollistin dhe trajnerin Andriy Shevchenko si këshilltarin e tij të pavarur.

“Do të përpiqem ta ndihmoj vendin tim veçanërisht përmes asaj që kam bërë edhe më parë, duke u përpjekur përmes futbollit të bëj ngjarje për të ndihmuar vendin tim, të përpiqem të promovoj më shumë vendin tim dhe të ndihmoj Ukraina.

Unë do të jem gjithmonë edhe më i zënë për sa kohë të zgjasë lufta. Duhet të bëj gjithçka që njerëzit të na mbështesin.”

Shevchenko, 46 ??vjeç, u tërhoq nga futbolli aktiv në vitin 2012.

Me fanellën e Milanit ai fitoi Champions League në sezonin 2002-2003 dhe Scudetton sezonin pasues.

Shevchenko fitoi edhe Topin e Artë në vitin 2004.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here