Një ilaç natyral i jashtëzakonshëm/ Gjithçka që duhet të dini për gështenjat dhe përfitimet shëndetësore që ato sjellin

0
106

Një ilaç natyral i jashtëzakonshëm për problemet e zorrëve. Ato forcojnë kockat, muskujt dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut.  Ato janë një eliksir që nuk duhet humbur për shkak të përfitimeve që i japin shëndetit tonë.

Vetitë dhe përfitimet e geshtenjës

Gështenjat janë një frut shumë i çmuar, si për bukurinë e pemëve , që i përkasin  familjes fagaceae  ashtu edhe për vetitë dhe cilësitë e tyre . Brenda një lëkure kafe, të madhe dhe rezistente , ka një tul që ka karakteristika të jashtëzakonshme energjetike dhe ushqyese.

Me një vlerë ushqyese të krahasueshme me atë të bukës integrale , gështenjat kombinojnë gjithashtu kripëra minerale të rëndësishme si fosfori dhe kaliumi, vitaminat B2 dhe PP thelbësore për shëndetin e indeve, një përqindje të mirë të fibrave dhe acidit folik ,  një vitaminë e aftë për të parandaluar disa keqformime në fetus, prandaj gështenjat janë një ushqim që nuk duhet lënë pas dore gjatë shtatzënisë dhe mbi të gjitha shumë karbohidrate komplekse që i bëjnë ato një burim energjie për të gjithë trupin. Megjithatë, është pikërisht përqindja e lartë e karbohidrateve që i bëjnë gështenjat një ushqim me kalori të mjaftueshme për t’u shijuar me masë.

Një minierë e vërtetë e substancave të dobishme atëherë. Pikërisht për të gjitha këto cilësi të mira, ky ushqim sezonal duhet të jetë i pranishëm në tryezat tona të paktën tre herë në javë, sidomos në kohë stresi dhe lodhjeje. Në fakt, ngrënia e gështenjave mund të jetë një ilaç natyral i dobishëm në rastet e mungesës së oreksit ose në ato ku kërkohet një dietë tonike. Për të mos përmendur që fuqia e tyre energjike i bën ata të përsosur për ata që ushtrojnë sport ose bëjnë punë veçanërisht të lodhshme.

Por kjo nuk është e gjitha: përbërësit aktivë që përmbahen në gjethet dhe lëvoren e gështenjës janë një ilaç për të luftuar kollën dhe dezinfektimin e rrugëve të frymëmarrjes . Për të përfituar nga të gjitha vetitë e tij të dobishme, mjafton të përgatisni një infuzion për t’u ripërdorur edhe si një tonik astringent për lëkurën. Nga ana tjetër, tuli i gështenjës mund të shndërrohet në një krem të shkëlqyeshëm të lëngshëm për t’u përdorur si pastrues ose maskë zbutëse për fytyrën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here