Arrihet e paimagjinueshmja/ Ky shtet krijon shi artificial për të zbutur temperaturat e larta

0
14

Reshje të dendura shiu do të ishte një pamje e zakonshme në pjesë të Azisë Juglindore, por kjo ndodh edhe në Emiratet e Bashkuara Arabe, në kulmin e një vale të nxehtësisë verore e cila ka parë që temperaturat rregullisht tejkalojnë 48 gradë celcius.

Sipas Qendrës Kombëtare të Meteorologjisë së Emirateve të Bashkuara Arabe, reshjet u rritën nga operacionet e “mbjelljes” së reve për të rritur reshjet në vendin e Gjirit.

Pra Dubai ka krijuar shiun artificial nëpërmjet të ashtuquajturës, mbjellje të reve që janë pjesë e një misioni të vazhdueshëm për të gjeneruar reshje në vendin e Lindjes së Mesme.

Shiu i shtuar krijohet duke përdorur teknologjinë dron që lëshon ngarkesa elektrike në re në mënyrë që ato të grumbullohen së bashku dhe të formojnë reshje.

National raportoi se reshjet e mëdha të shiut bënë që reshjet të shfaqeshin në qytetin Ail Ain dhe i bënë të rrezikshme kushtet e ngjarjes së makinës.

Sistemi aktual që përdoret për të ndryshuar ngarkesën elektrike të reve po drejtohet nga studiuesit në Universitetin e Reading në Angli.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj