Moti i keq dhe erërat e forta ‘pezullojnë’ Durrësin, rrëzohet e gjithë… (Shikoni pamjet çfarë po ndodh)

0
98

Moti i keq në qytetin e Durrësit ka pezulluar të gjithë lundrimet dhe era e fortë gjatë ditës së sotme vijon të jetë prezente në Gjirin e Durrësit dhe nuk ka kursyer as statujën e Redonit, e cila gjendet pranë shëtitores Taulantia.

Statuja e Redonit, Perëndisë Ilire të Deteve dhe Ujërave, vepër e skulptorit Ilirjan Xhixha, ishte vendosur në një nga sheshet kryesore të bregdetit të Adriatikut, në Durrës, si një simbol i fuqisë dhe përkatësisë pellazgo-ilire.

Moti i keq dhe erërat e forta ‘pezullojnë’ Durrësin,

Statuja e perëndisë Redon, e njohur më vonë dhe me emrin Rodon është rrëzuar nga era mesditën e sotme.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj