A do e njohë Greqia pavarësinë e Kosovës? Ministri i jashtëm grek: Nuk është çështje shprese, por…

0
18

Ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Dendias po zhvillon një vizitë zyrtare në Kosovë ku është takuar me autoritetet në Prishtinë.

Gjatë konferencës për shtyp ai u pyet nga gazetarët nëse do e njohë pavarësinë e Kosovës shteti grek.

Diplomati grek nuk ka dhënë një përgjigje të drejtpërdrejtë, por është se prehur se se puna e njohjes nuk është punë shprese, por e vendosjes së raporteve diplomatike të dy vendeve.

“Nuk është çështje shprese, por çështje e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve”, ka thënë Dendias, raporton Express.

Më tej ai ka thënë se Greqia është e interesuar për paqe dhe satbilitet në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Nikos Dendias ndodhet për një vizitë zyrtare në Greqi, ku është takuar edhe me kryeministrin Avdullah Hoti.

PËRGJIGJU

Shkruani komentin tuaj
Vendosni emrin tuaj