Skandali/ ‘Fundoset’ Basha, mbërrijnë në Prokurori 2 letërporosi nga SHBA (Ja çfarë shkruhet në to!)

0
416

Mbërrijnë në Prokurorinë e Tiranës dy letërporosi të lobimit të PD në SHBA.

Letërporosisë nga SHBA lidhen me hetimin penal që ka nisur prokuroria për dy kontratat lobuese që Partia Demokratike kishte firmosur me kompaninë “Stonington Strategies”.

Sipas Report TV, lidhur me këtë çështje në prokurorinë e Tiranës janë pyetur disa funksionarë të Partisë Demokratike, si Enno Bozdo dhe Arben Ristani.

Kontratat u raportuan në Departamentin amerikan të Drejtësisë nga kompania “Stonington Strategies”, ku deklaron se ka marrë dy pagesa nga Partia Demokratike me vlerë totale 525 mijë USD dhe një pagesë të tretë nga “Biniatta Trade LP”-një kompani guackë e regjistruar në Skoci në vlerën e 150 mijë USD.

Ndërkohë asnjëra prej këtyre pagesave nuk rezulton në raportin financiar që Partia Demokratike ka dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për fushatën zgjedhore 2017.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here