Shtyrja e hetimeve për Saimir Tahirin, Dritan Zagani zbulon prapaskenat

0
440

Ish oficeri i antidrogës Dritan Zagani me anë të një postimi në rrejtet sociale ka reaguar pas shtyrjes  së hetimit nga ana e prokurorisë dhe gjykatës për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

Zagani shkruan se motoja e drejtësisë shqipatre sot është që të luash me proceduart që të fitohet koha e duhur, që të harrohet çështja deri në një skandal tjetër që të tërheqë vëmendjen e publikut.

Postimi i plotë

Drejtesi e vonuar = Drejtesi e munguar…!

Modeli me i fundit i punes ne drejtesine Shqiptare….!

Motoja e Drejtesise Shqiptare sot….!

“Luaj me procedurat qe te fitohet koha e duhur qe te harrohet çeshtja, deri ne nje skandal tjeter qe terheq vemendjen e publikut me shume se e para”.

Por spo i gjindet ilaci vemendjes dhe ndjeshmerise qe kane te huajt ne çeshtje specifike me ndjeshmeri te larte per ta…!

Dhe kush me mire se une e di dhe kupton kete loje te piset ne kurriz te drejtesise, ka gati 5 – vjet qe vazhdon loja me procedura te jashteligjeshme qe filloi prokurori servil i pushtetit Anton Martini, ku pasi nxorri urdher arresti per nje veper edhe pse e sajuar nga servilet xhentelmen te SHKB-se se Sajes( diten e komunikimit te mases me pafytyresi ky me afrohet te kafazi i te ndaluarit dhe pasi me pershendet perzemersisht me kerkon ta mirekuptoj kete palaço, se sipas tije nuk ishte ai qe ma beri por ata te Ministrise se Brendeshme, duke lene te kuptoje se ma ka bere SHKB me porosi te Sajes, hipokriti me dinte njeri qe jeton ne hene dhe harroi se isha OPGj para se ai te behej Prokuror), si dhe kjo veper e akuzes nuk ishte fare ne procedurat e tije si prokuror i Krimeve te renda, per te vazhduar me shkeljen procedurave ku per nje veper qe ligja parashikon jo me shume se 6- muaj parandalim, ai me harroi fare brenda deri nje te diele te 8 Tetorit 2014(po te behet drejtesi kjo gje e çon ne burg ate palo prokuror,pasi ligja parashikon burg per nje veprim te tille nga prokurori), dite kur Gjyqetaria Flora Hajredini ia kujtoi keti palacos se pushteteve qe po shkelej ligji,per te vijuar pastaj me nje gjyqe-farse, formalisht me nderrim mase te sigurise( hahaha akoma sot e kam parasysh kete te pafytyrin prokuror ne sallen e gjyqit,ku per te mbuluar gabimin trashanik te tije filloi fliste me superlativa ne adresen time , se gjoja e meritoja nje mase me te bute nga burgu,,hipokrit me idiot sme kane pare syte)..keshtu do vazhdonte ky palo prokuror me porosit e Sajes deri ne vendimin e gjykates se krimeve te renda per ndarjen e ceshtjes dhe transferimin e saje ne Fier per kompetence(per mos te fole kur ky hipokrit kerkonte te njerzit e mije nje kompromis te pranoja ate qe thoshte ai dhe do ma mbyllte çeshtjen per 3 muaj pa bere me burg sipas tije ,dhe sikur ia kishte lene i jati prone ligjin ketij maskarai me pushtet)…dhe perseri shkelja-procedur nuk u mbyll me kaq,per te vazhduar nga ky palo-prokuror me bllokimin e procesit per rreth 6 muaj ne Fier,duke mos zbatuar ligjin qe te transferonte dosjen prane Prokurorise Fier, shkelje kjo qe u zgjidh vetem pasi une bera leter publike organeve drejtuese te shtetit, Prokurorit Pergjithshem dhe Presidentit te vendit…dhe nuk ishte e thene qe loja- procedure te mbyllej, ajo akoma sot vazhdon pa mbyllyr nje çeshtje te rendomte per ” shperdorim detyre” qe ska asnje prove reale,vetem shpifjet e SHKB-se se Sajes te legalizuara nga palo-prokurori Martinaj dhe qe spo gjejne rrugen e zgjidhjes per gjykim as ne Fier…!

Tani lexoj per gjyqe te nje rendesie si ai i Sajes qe u kerkua perseri afat per procedur,,, dhe kjo quhet drejtesia jone e re…e “vetuar” deri ne cdo qelize te saje nga krye-lideri rilindas dhe njekohesisht idhulli i mafies sone te begate…!

P.s…une jam dorezuar per vete, ne vendin tim nuk pres me asnje lloj drejtesie nga ky sistem i ngritur me metoda mafioze ne sherbim te mafies,,, une thjesht i kam lene zotin deri diten qe sdo kene me mundesi te luajn lojen procedura, dhe vetem atehere do filloj luften per drejtesi, jo ne vendin tone kuptohet, per fatin tim dhe te shumeve si une ekziston dhe gjykata e te drejtave te njeriut…!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here