SHBA ekstradon kinezin nga Belgjika për spiunazh ekonomik

0
410
Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka njoftuar sot se një operativ i Ministrisë kineze të Sigurisë Shtetërore është akuzuar për spiunazh ekonomike dhe ka tentuar vjedhjen e sekreteve tregtare nga disa kompani ajrore të SHBA.
Operatori kinez Su Yangjun u arrestua në Belgjikë në prill pas një hetimi nga Byroja Federale e Hetimeve dhe SHBA u dorëzua të martën.
Aktakuza pohon se rreth dhjetorit 2013, kompanitë e aviacionit ishin vënë në shënjestër nga një agjent i inteligjencës kineze dhe në mesin e tyre janë GE Aviation, një degë e General Electric, prodhuesi kryesor i motorëve të avionëve dhe prodhues i pjesëve për aeroplanë të aviacionit komercial, ushtarak.
Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Lu Kang i quajtën këto akuza trillime të pastra.
“Ne shpresojmë që pala amerikane me drejtësi dhe në përputhje me ligjin të mbrojë të drejtat e një shtetasi kinez”, tha ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here