Marrëveshja e Prespës, PPE kërcënon me përjashtim konservatorët VMRO-DPMNE

0
440
Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE mund të përjashtohet nga familja e saj evropiane nëse vazhdon të sillet në mënyrë jokonstruktive ndaj Marrëveshjes së Prespës, kanë njoftuar anëtarë të Partisë Popullore Evropiane (PPE).
Partia Popullore Evropiane është më e madhja dhe më me ndikim në Bashkimin Evropian, në të anëtare janë thuajse të gjitha partitë demokristiane nga shtetet anëtare të BE-së dhe shtetet kandidate.
Burime në këtë parti kanë theksuar për agjencinë e lajmeve MIA se sjellja e VMRO-DPMNE ka shkaktuar vrer të madh tek udhëheqësit e lartë të PPE.
Të dielën, kryetari i saj Zhozef Doll me telefon ka biseduar me kryetarin e VMRO-DPMNE Hristijan Mickovski.
Doll raportohet se “në mënyrë jodiplomatike dhe të ashpër” ka paralajmëruar Mickovskin se nëse VMRO-DPMNE nuk lejon debat demokratik për miratimin e Marrëveshjes së Prespës, partia do të duhet plotësisht të bartë përgjegjësinë për të gjitha pasojat me të cilat përballet vendi.
Diplomatët në Bruksel druhen se pa Marrëveshjen e Prespës, Maqedonia do të izolohet politkisht dhe ekonomikisht dhe se përballet me rrezik serioz të regresit demokratik.
Krerë të EPP-së i kanë vënë në dijeni Mickoskit se një nga pasojat e mundshme me të cilat përballet partia e tij është përjashtimi nga radhët e familjes së tyre evropiane.
Komisari për zgjerim Johannes Hahn, i cili po ashtu është nga radhët e EPP-së dje në intervistën për gazetën austriake “Standard” ka shprehur shqetësim për informacionet se VMRO-DPMNE i frikëson dhe u kërcënohet deputetëve të cilët do të donin të votojnë për ndryshimet kushtetuese.
Anëtarë të EPP-së refuzojnë të komentojnë, i vetmi reagim ka qenë madje një tuit i presidentit Doll të hënën mbrëma, ku ai shprehu shqetësim për jokonstruktivitetin e VMRO-DPMNE-së.
Sipas burimeve të MIA-s në EPP, Mickovski nuk ka hyrë në konflikt me partinë më të fuqisë BE, por ka qenë i mbyllur tërësisht dhe “thellë i kapur”, thonë nga kjo parti.  As porositë e EPP-së, as edhe të Angela Merkelit apo Sebastian Kurzit, nuk kanë pasur asnjë efekt mbi liderin e partisë më të madhe opozitare maqedonase.
Edhe krahas kritikave të ashpëra nga KE në të kaluarën për qeverisjen e VMRO-DPMNE-së, EPP asnjëherë deri tani publikisht nuk ka shprehur dëshpërim dhe mospajtim me partinë e saj simotër në Maqedoni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here