Opozita bojkoton parlamentin/ Braçe e nis me vërejtje seancën, i tërheq vëmendjen ministrit

0
366

Opozita bojkotoi edhe këtë të enjte punimet e seancës plenare. Punimet e Kuvendit nisën me një vërejtje të deputetit dhe kreut të Komisionit të Ekonomisë Erjon Braçe, i cili i tërhoqi vëmendjen Ministrit Ahmetaj për mosparaqitjen e tij në një interpelancë të kërkuar prej tij.

Erjon Braçe: Prej 5 javësh i ka adresuar Kuvendit një kërkesë për interpelancë me Ministrin e Financave dhe Ekonomisë. Sipas nenit 80 të Kushtetutës është e përcaktuar qartë, kryeministri dhe Ministri i thirrur në intepelancë nga një deputet apo grup deputetësh është i detyruar të përgjigjet brenda 3 javësh në sallën e Kuvendit. Kanë kaluar dy të enjte dhe Ministri i Financave dhe Ekonomisë ende nuk paraqitet në interpelancë me një çështje shumë konkrete dhe shumë të qartë për të dhe mbi të gjitha me interes publik për qytetarët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here