Ministri i Jashtëm gjerman flet për Evropën dhe paralajmëron ndryshime të mëdha

0
587

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas tha se Evropa duhet të përgatitet për ndryshimet strukturore në marrëdhëniet transatlantike, transmeton “Anadolu Agency” (AA).

Maas në një deklaratë për Agjencinë Gjermane të Lajmeve “DPA” tha se për disa vendime të SHBA-ve njoftohen nga rrjeti social “Twitter”. Ai shtoi se ka një përshtypje se edhe një pjesë e madhe e opinionit në SHBA vendimet e Shtëpisë së Bardhë i mësojnë nga “Twitter”-i.

Maas i cili nesër do të udhëtojë në New York për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, rikujtoi se në të kaluarën për të gjitha çështjet e rëndësishme bëheshin konsultime intensive me SHBA-të, por që tanimë këto konsultime janë zvogëluar.

Sipas tij, qeveria gjermane dëshiron që përsëri të ketë më shumë koordinim dhe dialog me SHBA-të.

Ai thekson se shumë persona kanë një mendim të tillë se gjithçka pas presidentit amerikan Donald Trump do të jetë e njëjtë si në të kaluarën.

“Në marrëdhëniet transatlantike ka ndryshime strukturore. Këto nuk do të zhduken edhe pas Trumpit. Në Gjermani dhe sidomos në Evropë duhet të jemi gati për këtë”, tha Maas.

Shefi i diplomacisë gjermane kërkoi nga Bashkimi Evropian (BE) të tregojë qëndrim më me vetëbesim ndaj SHBA-ve.

“Ne evropianët nuk duhet të qëndrojmë si lepuri përpara gjarprit, duke pritur se çka do të shpërndahet ditën e nesërme nga Twitter-i”, tha ai.

Maas shtoi se partneriteti transatlantik duhet të përshtatet me kushtet e vitit 2018, sidomos sipas tij duhet të përgatitet për të ardhmen.

Pas ardhjes së Trumpit në pozitën e presidentit të SHBA-ve dolën në shesh dallimet në marrëdhëniet Gjermani-SHBA, sidomos në opinionet për politikat e tregtisë, marrëveshjes bërthamore me Iranin, ndryshimet klimatike dhe shpenzimet në mbrojtje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here